Čo robiť a ako predchádzať tvorbe akné?

toto3

Problematická pleť netrápi len dospievajúcich, čo predstavuje 80%, ale tento problém postihuje aj dospelých ľudí. Ochorenie prebieha prísne individuálne a prejavy sa menia od ľahkých povrchových foriem až po ťažké s nežiaducimi dôsledkami. Zápalové ochorenie kože je sprevádzané tvorbou drobných bielych, čiernych bodiek alebo začervenaných hnisavých vyrážok. Tie sa vytvárajú najmä v oblasti tváre, v tzv. T-zóne, pretože práve tam sa nachádza najviac mazových žliaz.  

1. Nevytláčať a nezoškrabovať!

Zlozvyk, ktorým trpia takmer všetci. Vyrážky škrabú, čím dochádza k poraneniu kože a môžu vznikať na tvári malé jazvičky. Základom je ich nezoškrabovať a nechytať, pretože to má pre pleť opačný účinok ako si myslíme. Vzniká riziko, že stopy po vytláčaní na tvári ostanú.

2. Nezabúdajte na starostlivosť o pleť

Čistiace gély a vody by nemali pleť vysúšať, pretože koža, ktorá je nadmieru vysušená spôsobuje väčšiu tvorbu mazu. Pozornosť zamerajte na špeciálnu kozmetiku na problematickú pleť s antibakteriálnym pôsobením, ktorá znižuje tvorbu zápalov. Dôležité je aj čistenie pleti. Po celom dni je zaťažená vonkajšími nečistotami. Nadmerné používanie pleťovej kozmetiky však môže viesť k rozšíreniu akné.

3. Dostatok spánku

Primeraný spánok prospieva ku krásnej a zdravej pleti. Naopak jeho nedostatok sa odzrkadlí na pleti pomerne rýchlo.

4. Zdravá a vyvážená strava

Okrem zdravej, ľahkej a vyváženej stravy je potrebné prijímať dostatok tekutín, predovšetkým vodu, sladké nápoje vynechajte. V rámci prevencie prepuknutia akné je vhodné dodržiavať správnu životosprávu. Jedálniček  by mal byť vyvážený, obsahovať by mal hlavne veľa ovocia a zeleniny, a čo najmenej mastných pokrmov. Vedci zistili, že ľudia, ktorí konzumujú stravu, ktorá ponúka dobrú zásobu vitamínov A a E a zinku, môžu mať nižšie riziko ťažkého akné.

5. Návšteva kožného lekára

Pokiaľ je to niekoľko mesiacov a akné nie je na ústupe, alebo skrátka len nemáte trpezlivosť, nezabúdajte, že akné je kožný problém, ktorý možno liečiť aj priamo u kožného lekára.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie